fbpx

Beauty & You

Proces gojenia makijażu permanentnego brwi

Wiele z Was obawia się nie tyle samego zabiegu makijażu permanentnego co następującego zaraz po nim procesu gojenia. W tym krótkim artykule opowiem czego możecie się spodziewać w trakcie “rekonwalescencji”.

Dzień po pigmentacji

Pierwszego dnia po pigmentacji Wasze brwi mogą wydawać się: ciemniejsze, w cieplejszym odcieniu i trochę grubsze. Ciemniejsze, bo z powierzchniowo osadzonego pigmentu odparuje woda i pozostanie czysty koncentrat koloru przez co będzie wyglądał na ciemniejszy. Nie przejmujcie się. Ten powierzchniowo osadzony pigment w trakcie gojenia przykleja się do strupka i schodzi razem z nim. Makijaż wydaje się, że jest w cieplejszym odcieniu przez rumień, który wystąpi wokół każdej ranki. Tak, tak… makijaż permanentny to też jakby rana złożona z tysięcy mikro nakłuć (w przypadku metody cienia) lub z nacięć ( w przypadku microbladingu). Rumień to oznaka pierwszej fazy gojenia. Kiedy się skaleczysz możesz zauważyć, że nacięcie jest uwypuklone, a dookoła występuje zaczerwienienie. Tak samo jest przy makijażu. Mówiąc o uwypukleniu… to ono może sprawić, że brwi będą lekko grubsze. Reakcja ta może utrzymywać się do kilku dni, natomiast zaczerwienienie nawet do dwóch miesięcy.

Dzień 2 – 5

W tym okresie zauważysz mocniejsze wysuszanie się naskórka i złuszczanie. Nadal strupek jest o 50% ciemniejszy od naszego przyszłego makijażu. Przy prawidłowo przeprowadzonej pielęgnacji popigmentacyjnej (o której opowiem na końcu artykułu) łuszcząca się skóra powinna być cienka, ale w ciemnym kolorze (pigment). Tłuste skóry mogą trochę dłużej się goić a strupek może być lekko grubszy. Jeśli jednak strupek podchodzi ropą należy udać się do dermatologa.

W tym okresie będziemy trochę łaciate. Niestety trzeba zacisnąć zęby i wytrzymać czas złuszczania. Trwa on najczęściej do dwóch dni.

Dzień 6 – 10

Strupek schodzi… czasami wydaje nam się, że makijaż mało co się przyjął. To normalne zjawisko. Po pierwsze: kontrast miedzy ciemnym strupkiem, a naturalnie wyglądającym makijażem. Po drugie: do półtora miesiąca pigment stabilizuje się w skórze. Oznacza to, że w trakcie pigmentacji i pod naciskiem strupka kropla pigmentu obniża swój poziom w skórze i wchodzi trochę w jej głąb. Po zejściu strupka w ciągu dwóch do trzech tygodni powinna wyjść na powierzchnię, a makijaż ulegnie przyciemnieniu.

Skóry tłuste i makijaże brwi wykonane metodą mieszaną mogą goić się trochę dłużej (do dwóch tygodni).

 

Pielęgnacja popigmentacyjna brwi

Dzień pigmentacji

Przemywanie brwi co dwie/ trzy godziny. Octenisept na wacik kosmetyczny i pojedynczym ruchem wzdłuż włosa przecieramy brwi.

Dzień 2 – 3

Przemywanie brwi Octeniseptem trzy razy dziennie: rano, po południu i wieczorem.

  • nie moczyć brwi do zejścia strupków
  • oprócz oczyszczania brwi przez pierwsze trzy dni nie dotykać obszaru pigmentowanego
  • nie ćwiczyć do pięciu dni od pigmentacji
  • nie skubać. Jeśli pojawią się odstające strupki można przyciąć je oczyszczonymi nożyczkami
  • nie eksponować na słońce na zasadzie leżenia na plaży (przejście od punktu A do punktu B nie jest groźne)
  • nie smarować maściami – brwi muszą oddychać

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *